Coaching általánosságban
Álljon itt egy definíció a wikipédiáról, mert úgy gondolom, nem kell olyan dologban megalkotni az egyénimet, amiben a közösségi is jól használható, amíg azzal azonosulni tudok és hozzáférhető.
„A coaching egy személyes, segítő, fejlesztő tevékenység. A személyes képességeket, meglévő erősségeket azonosítja és fejleszti, segítve ezzel a továbblendülést, az elakadások, problémák megoldását.
„A coach a coaching során nem ad közvetlenül tanácsot. Kérdéseivel, alkalmazott technikáival segíti hozzá az ügyfelét (a coachee-t) a megfelelő válaszaihoz. A jelen megoldandó feladataira és a jövőben megvalósuló megoldásokra koncentrál.” (https://hu.wikipedia.org/wiki/Coaching Utolsó letöltés: 2018.11.21.)
Ezt kiegészítendő jegyzem meg, hogy a kérdésekkel óvatosan bánok. Kérdések alatt nem faggatózást, kiváncsiskodást értek, a kérdéseket nem halmozom egymásra. Inkább szeretek tükörként működni, visszajelezni, az elmondottakat más formában visszaadni, tükrözni, mert az tapasztalataim szerint előrébb visz, bátrabbá teszi a közlőt a beszélgetés során saját gondolatai, érzelmei megnyilvánulására, kibontakoztatására. Kérdéseket akkor teszek fel, amikor a tükrözés, visszajelzés módszere nem visz előbbre, vagy amikor konkrétan szükség van arra, hogy tisztázzunk valamit, mert ez elősegíti a szituáció megértését. A coaching beszélgetés nem kérdezz-felelek, hanem inkább mesél-visszajelzek-mesél-reagálok- mesél…
„A coaching az ügyféllel való partneri együttműködés, olyan gondolatébresztő és kreatív folyamat, amely arra inspirálja az ügyfelet, hogy a legtöbbet hozza ki önmagából személyes és szakmai szempontból is.
A coaching egyedi szolgáltatás, és elkülönül a terápiától, tanácsadástól, mentoringtól és a tréningtől egyaránt. Akik résztvevői lesznek egy coaching folyamatnak, megtapasztalhatják annak élményét, hogy:
- másképp látják majd személyes kihívásaikat és lehetőségeiket,
- megerősödik gondolkodásuk és döntéshozó képességük,
- fejlődik személyes hatékonyságuk,
- nő az önbizalmuk, és
- közelebb kerülnek munkájuk és élet-szerepük beteljesítéséhez.”
(Forrás: http://www.coachfederation.hu/mi-coaching Utolsó letöltés: 2018.11.21.)
A coachingnak nagyon sok fajtája és formája kialakult mára, az élet számos területén használják sok mindennel összekötve, hol jól, hol rosszul. Én life coachinggal foglalkozom, s ennek definiálásához ismét a wikipédiát hívtam segítségül:
Coaching célja az egészséges, de bizonyos nehézségekkel küzdő vagy akár csak önmagukat egyes területeken fejleszteni kívánó embereknek, szervezeteknek való segítségnyújtás.”
(https://hu.wikipedia.org/wiki/Coaching Utolsó letöltés: 2018.11.21.)

Célközönség
A coaching célközönsége tehát nem olyan személyek, akik pszichológiai vagy pszichiátriai segítségre szorulnak, ezt nem tudja és nem is akarja helyettesíteni, de még kiegészítő, párhuzamos tevékenységként sem működhet. Amennyiben az első vagy első néhány beszélgetés során a coach számára kiderül, hogy másik szakemberre van szükség, úgy az ügyféllel lezárja a közös munkát és ajánlásokat tehet a szakember személyére vonatkozóan, amennyiben a coachee ezt nyitottan fogadja.
Apró lépések, nagy célok

Kovács Anna
Életvezetési tanácsadó
„A coaching több mint elvárásaimat felülmúlta!”

Nagy Péter
Pszichológus
„A szakértelem és odafigyelés példaértékű volt.”

Varga Mária
Vállalati tréner
„A szolgáltatás minden szempontból kifogástalan!”